Адаптація першокласників до навчання у школі: маленькі секрети важливого досвіду.
Дитинство є найважливішим етапом у житті кожної людини, її розвитку й особистісному становленні.
Вступ до школи – переломний момент в житті дитини. Він пов’язаний з новим типом стосунків з однолітками, вчителем, новими формами діяльності. У першокласника має сформуватися усвідомлення свого нового статусу – школяра, учня. Готовність дитини до навчання є підґрунтям, від якого залежать її подальші успіхи в навчальній діяльності, здатність до довільної діяльності, самодостатність і самопочуття, що значною мірою впливає на її психічне та соматичне здоров’я. Готовність до школи – це є певний підсумок того виховання, в умовах якого дитина росла, і того розвитку, якого вона досягла. Ефективність адаптації дитини до навчання в школі залежить від того, наскільки добре у неї сформована мовленнєва компетентність, вміння спілкуватися, товаришувати з однолітками, як поводитися в конфліктних ситуаціях, планувати та підпорядковувати свої дії інтересам колективу, наскільки успішно дитина підготовлена до шкільного життя.
Позитивне ставлення батьків до дітей, розуміння їхнього внутрішнього світу, проблем, переживань є запорукою успішної адаптації дитини до навчання в школі.
Ознаки успішної адаптації до навчання у школі :
1. Процес навчання викликає у першокласника позитивні емоції, він впевнений у собі і не відчуває страх.
2. Учень справляється зі шкільною програмою.
3. Дитина проявляє самостійність при виконанні домашніх завдань і звертається за допомогою до мами або тата тільки після того, як сама спробувала їх виконати.
4. Першокласник задоволений своїми стосунками з однокласниками і вчителем.
Як можуть допомогти батьки своїй дитині?
1. Пояснити дитині, що означає «бути школярем», для чого це потрібно. Розповідати про школу, про існуючі в ній правила, щоб дитина була обізнана і, відповідно, відчувала себе впевнено, не боялася і не сумнівалася у своїх здібностях.
2. Продумати режим дня і суворо його дотримуватися.
3. Навчити першокласника задавати вчителю питання.
4. Розвивати навички емоційного контролю, вміння підкорятися правилам.
5. Формувати самооцінку.
6. Розвивати комунікативні навички.
7. Підтримувати бажання вчитися.
8. Уважно вислуховувати дитину, радити, як діяти в тій чи іншій ситуації.
9. Активно взаємодіяти з учителем і шкільним психологом.